Żyrandole Maria Teresa
Trudno zaprzeczyć, że stare żyrandole mają w sobie coś niezwykłego. Ze względu na swoje umiejscowienie oraz funkcję, potrafią one nadać ton całemu pomieszczeniu. Na szczególną uwagę zasługują te nazywane Maria Teresa (lub Theresa). Jeśli planujesz włączyć je do swojej kolekcji antyków lub po prostu pogłębić wiedzę na ich temat – zapraszamy do lektury.
Magia kryształów
Wykonane z nich przedmioty zachwycają w każdych warunkach, jednak dopiero przy odpowiednim oświetleniu pokazują całą swą głębię oraz piękno. Światło odbite od fasetowych ścian każdego kryształowego elementu zostaje rozproszone i zwielokrotnione, tworząc niesamowitą feerię barw. Wszystko to sprawia, że żyrandole wyposażone w tego typu ozdoby wydają się świecić jaśniej i bardziej efektownie, a przy tym wprowadzają do pomieszczenia niesamowity, wręcz bajkowy klimat.
Warto przy tym pamiętać, że sztuka tworzenia takich lamp ma naprawdę długą tradycję – pierwsze zakłady produkujące kryształowe żyrandole powstały w 1724 roku w rejonie miasta Kamenicky Senov. Wtedy właśnie nieznany wcześniej czeski rzemieślnik – Josef Pallme, uzyskał oficjalne pozwolenie na ich produkcję.
Rzecz jasna, jego dzieła nie posiadały jeszcze żarówek – pierwszy model zasilany prądem elektrycznym został zaprezentowany na wystawie w Paryżu dopiero w 1900 roku. W antycznych żyrandolach wytworzonych do 1850 r. ich miejsce zajmowały świece lub lampy olejne, a nieco później – gazowe.
Pochodzenie nazwy
Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięło się określenie „Maria Teresa”. Jedna z najbardziej znanych hipotez przyjmuje, iż nazwa ta wywodzi się od imion pewnej niemieckiej cesarzowej — Marii Teresy von Habsburg. Jest to o tyle prawdopodobne, że władczyni wysoko ceniła sobie jakość wykonania oraz piękno, a jej zamiłowanie do wysmakowanej elegancji sprawiało, że chętnie otaczała się niepospolitymi przedmiotami. Historycy twierdzą, że to właśnie dzięki cesarzowej słynny pałac Schönbrunn w Wiedniu oświetlany był niezwykle kunsztownymi żyrandolami. Podczas wystawnych imprez, jakie odbywały się na zamku, to efektowne oświetlenie mogli podziwiać najznamienitsi goście. Sprawiło to, że w niedługim czasie moda na wieloramienne, kryształowe lampy rozprzestrzeniła się po innych dworach Europy.
Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie antyczne żyrandole określane jako Maria Teresa pochodzą z Wiednia ani że wcześniej koniecznie musiały zdobić sufit jakiegoś pałacu. W nazwie tej chodzi raczej o pewien styl, wyróżniający się przepychem, bogactwem zdobień oraz precyzją wykonania.
Na co warto zwrócić uwagę?
Jeśli pragniesz włączyć do swojej kolekcji antyków stary żyrandol, który pretenduje do miana „Maria Teresa”, musisz poznać kilka wytycznych, które sprawiają, iż rzeczywiście zasługuje on na tę nazwę. Do najważniejszych elementów, jakimi powinien się cechować, należą:
- srebrne albo złote elementy w kształcie świec,
- finezyjne ramiona, znajdujące się na jednym lub kilku poziomach – powinny one być szklane i wykonane ręcznie,
- mnogość kryształów – mogą one przyjmować różne kształty: krople, łezki, sople i wiele innych. Warto zapamiętać, że prawdziwy żyrandol Maria Teresa ozdobiony jest setkami, a nawet tysiącami takich kamyków. Dzięki temu światło odbija się na każdej z kryształowych ścianek, rzucając fantastyczne refleksy i sprawiając, że całość wydaje się wręcz skrzyć.
Bardzo istotnym elementem jest materiał, z jakiego wykonane są te ozdobne elementy. Pierwotnie był to naturalny kryształ górski, czyli wyjątkowa, przypominająca szkło odmiana kwarcu. Na rynku antyków wciąż możesz napotkać stare żyrandole, zdobione takimi właśnie kamieniami.
Z czasem jednak zaczęto zastępować je szlachetnymi odmianami szkła, które w odróżnieniu od kwarcu, jest doskonale przezroczyste i pozbawione wewnętrznych skaz. Współcześnie produkowane modele żyrandoli w stylu Maria Teresa zdobione są kryształami firm takich jak Bohemia, Swarovski czy Prestige. Wyglądają równie pięknie, jak antyczne, a niekiedy nawet prezentują się bardziej efektownie. Często można je spotkać nie tylko w pałacach i dworach, ale też w miejscach użyteczności publicznej, takich jak sale koncertowe, muzea, teatry czy obiekty sakralne.
Podsumowanie
Nic nie stoi również na przeszkodzie, by któryś z antycznych żyrandoli zawisnął w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz być pewien jakości oraz oryginalności zakupionych antyków, należy nabywać je wyłącznie w sprawdzonych miejscach – np. w rzetelnych sklepach internetowych (https://galeriarossar.com/). Jesteśmy przekonani, że oferta dostępnych w naszym antykwariacie żyrandoli i innych starych przedmiotów spełni Twoje oczekiwania.