Żardiniera – w jakim wnętrzu się sprawdzi jako element wystroju?
Co wybrać i jak znaleźć wyjątkowy przedmiot, którego nie zobaczy się dziś w co drugim domu? Do unikatowych, choć nieco zapomnianych elementów wystroju, należą żardiniery. Możemy zagwarantować, że podobnie oryginalnego dodatku na próżno szukać w większości współczesnych mieszkań. Gdzie żardiniera będzie pasowała najbardziej? O tym w naszym wpisie.
Uniwersalne urozmaicenie różnych stylów
Żardiniery to stoliki lub podstawki ze wgłębieniami, do których wkłada się rośliny doniczkowe. Spopularyzowały się w osiemnastowiecznej Francji. Tamtejsza arystokracja używała ich do wyeksponowania domowych kolekcji kwiatów. Wkrótce bogato zdobione kwietniki ewoluowały, a ich forma się uprościła. Stały się uniwersalne. Te antyki z duszą sprawdzą się zarówno w pomieszczeniu przypominającym staroświeckie wnętrze, jak i w nowoczesnym apartamencie. Poniżej prezentujemy trzy style, do których, według nas najbardziej pasuje ten oryginalny dodatek.
Styl klasyczny
Charakteryzuje się ponadczasową elegancją nawiązującą do minionych epok. Design mebli jest elegancki i harmonijny. W klasycznych wnętrzach znajdują się obite wzorzystym materiałem sofy, fotele oraz tradycyjne komody i kredensy. W takim pomieszczeniu żardinierę wykorzystacie Państwo nie tylko jako pojemnik na rośliny, ale także miejsce do ciekawej aranżacji martwej natury. Ponadto doskonale sprawdzi się np. jako naczynie na owoce. W sąsiedztwie żardiniery można umieścić bogato zdobione mosiężne lustro czy elegancki potrójny świecznik. Elementami wzbogacającymi są też stare zegary dostojnie wyznaczające rytm dnia. Takie, złożone z antyków kompozycje, zapewnią elegancki i luksusowy wygląd.
Styl kolonialny
Przywodzi na myśl egzotyczne podróże i orientalne kraje. Dawni kolonizatorzy łączyli we wnętrzach elementy kultury europejskiej z tymi, typowymi dla lokalnego stylu miejsc, w których osiadali. Tak powstało unikatowe zestawienie stanowiące podstawę dla współczesnego etno. Składają się na nie klasyczne dziewiętnastowieczne inspiracje oraz dodatki estetycznie powiązane z Indiami, Azją, a także Ameryką Łacińską. W kolonialnym pomieszczeniu idealnie będzie wyglądać żardiniera po brzegi wypełniona kwiatami. Można też popuścić wodze fantazji i zamiast roślin, postawić w niej grube woskowe świece, a nad nią powiesić przełamujący konwencję zabytkowy kinkiet rustykalny, A co obok żardiniery? Niepowtarzalnego klimatu dodadzą stare świeczniki.
Styl eklektyczny
Popularny, lecz trudny styl, który czasami może balansować na granicy kiczu. Łączy w sobie wiele różnych dziedzin i estetyk. Boho, romantyzm, industrializm, glamour – to tylko niektóre z nich. Tworząc takie wnętrze, należy pamiętać o konsekwencji i spójności. Bardzo dobrze pasują tu niepowtarzalne antyki ubarwiające pomieszczenie. Żardiniera może być np. naczyniem na cukierki i ciastka bądź, gdy jest przeszklona, wypełniona łańcuchem lampek. Razem z żardinierą sprawdzą się złoty żyrandol, porcelana angielska i stare dewocjonalia.
Wyjątkowy dodatek
Niekiedy trudno uwierzyć, że jedna rzecz może zmienić znacząco całe wnętrze. Nie musicie Państwo się jednak długo zastanawiać, żeby wiedzieć, że właśnie żardiniera jak mało który dodatek spełnia taką funkcję. Dlatego, jeśli poszukujecie Państwo oryginalnego elementu wyposażenia, który nada charakteru Waszemu mieszkaniu lub potrzebujecie jednocześnie estetycznego i praktycznego przedmiotu, będzie ona idealna!
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zakupów jest zapoznanie się z ofertą naszej Galerii z antykami. Każdy z nich ma swoją historię i odrębny styl. Przekonajcie się o tym Państwo sami!