Wnętrza w stylu vintage
Styl vintage zyskuje ostatnimi czasy coraz większą popularność u projektantów wnętrz, ale też wśród laików, którzy wybierając meble do swojego domu, poszukują ciekawych inspiracji. Stanowi on swoistą przeciwwagę dla obowiązującej od kilku lat skandynawskiej prostoty, a także dla surowych, industrialnych aranżacji. Jego ponadczasowa elegancja i nieprzemijający urok nadają pomieszczeniom unikalnego charakteru oraz wprowadzają do nich klimat tajemnicy i przytulności. Ogromną zaletą stylu vintage jest też fakt, że pasuje on właściwie do każdego rodzaju pomieszczeń, począwszy od eleganckich salonów, poprzez sypialnie i kuchnie aż po łazienki. Jeśli chciałbyś wprowadzić go do swojego domu i nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z naszych porad. To prostsze, niż myślisz!
Dobry design nigdy się nie starzeje
Podstawową zaletą stylu vintage jest fakt, że nie ma on daty ważności. Rzeczy, które już w momencie urządzania pomieszczenia są antykami, nie wyjdą przecież za rok z mody. Dzięki temu nie będziesz zmuszony do przeprowadzania wkrótce kolejnego remontu i wymiany całego wystroju na aktualny.
Co więcej, stare przedmioty doskonale komponują się ze współczesnymi elementami wyposażenia wnętrz, co pozwala na uzyskanie niezwykle ciekawych efektów wizualnych za pomocą bardzo prostych środków. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobrze przemyślany kontrast. Możesz na przykład zawiesić na ścianie stare lustro, zamontować wokół niego kryształowe oświetlenie z epoki i zestawić to z nowoczesną armaturą albo ustawić w pokoju surową, modernistyczną komodę i umieścić na niej antyczne, porcelanowe figurki.
Takie połączenie starego z nowym nie tylko wygląda bardzo efektownie i stylowo, ale też stanowi swoistą wizytówkę Twojego dobrego gustu i wyczucia smaku. Pokazuje bowiem, że potrafisz docenić ponadczasowe piękno, tradycję i wysoką jakość, a zarazem masz świadomość obecnie panujących trendów i umiesz się nimi bawić.
Dlaczego warto postawić na antyczne meble?
Większość przedmiotów, jakie nas dzisiaj otaczają, to efekty masowej produkcji. Takie są wymagania rynku oraz praw ekonomii i nie ma w tym nic złego — poza faktem, że niemal wszystkie współczesne wnętrza są właściwie takie same. Możesz jednak łatwo to zmienić, nadal pozostając „trendy”. Jeśli pragniesz, by Twój dom nie był po prostu kolejną kopią tego, co można obejrzeć w magazynach wnętrzarskich, powinieneś delikatnie przełamać współczesny styl za pomocą jednego lub dwóch antycznych mebli, ustawionych w każdym pomieszczeniu. Ponieważ zwykle są to unikalne przedmioty, jest praktycznie niemożliwe, by ktoś miał podobne. Wprowadzając je do swojego domu, sprawisz, że nabierze on wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru.
Co więcej, taki antyk, umieszczony we współczesnym wnętrzu, będzie jednoznacznie nadawał mu ton. Dzięki temu nabierze ono niepowtarzalnego wyrazu, a Ty nie będziesz musiał się głowić nad doborem wymyślnych dodatków, które pozwoliłyby Ci się wyróżnić. Do osiągnięcia sukcesu naprawdę nie potrzeba wiele: zabytkowe lustro, antyczne oświetlenie czy nawet zwykłe, stare krzesła mogą sprawić, że nowoczesny salon czy kuchnia będą wyglądały, jak dzieło zawodowego projektanta wnętrz.
Podsumowanie
Jak widzisz, antyki mają szereg zalet. Nabywając je i umieszczając w Twoim domu, możesz łatwo sprawić, że będzie on wyglądał naprawdę wyjątkowo. Nie musisz przy tym wcale mieszkać w dworku ani zabytkowej kamienicy. Modernistyczny apartamentowiec w centrum wielkiego miasta to równie dobra lokalizacja dla unikalnych, starych przedmiotów. Co więcej, może ona okazać się znacznie lepsza. Połączenie stylu vintage oraz nowoczesnych elementów wyposażenia wnętrz pozwoli Ci stworzyć wspaniałe aranżacje, porównywalne z tymi, które są dziełem profesjonalnych dekoratorów.
Pamiętaj też, że stare przedmioty mają swoją własną, nie zawsze poznaną historię, a jej początki sięgają nieraz czasów sprzed Twoich narodzin. Kupując je i obcując z nimi na co dzień, możesz poczuć się częścią większej całości i dopisać swój własny rozdział do tajemniczej, rozpoczętej dawno temu opowieści.