Szkło z Murano
Wielu kolekcjonerów antyków posiada w swoich zbiorach przedmioty wykonane z tego wyjątkowego materiału. Jeśli Ty również chciałbyś włączyć do swojej kolekcji szkło z Murano, zapraszamy do lektury. Dzięki nam poznasz jego historię i dowiesz się, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę podczas zakupu.
Początki „szklanej historii”
Być może zetknąłeś się z twierdzeniem, iż wyroby z Murano stanowią najdoskonalszą formę sztuki szklarskiej. Zanim jednak opanowano technikę wytwarzania szkła w stopniu pozwalającym na osiąganie zadowalających efektów artystycznych, musiało upłynąć sporo czasu. Według archeologów najstarsze ślady wykorzystania tego materiału pochodzą sprzed 3 500 lat. Wiadomo, że w Europie już od IV wieku naszej ery rozwijano metody wytwarzania szklanych przedmiotów, a prym w tej dziedzinie wiedli Hiszpanie oraz Francuzi. Największe postępy poczynili jednak Włosi, skutkiem czego w VIII wieku światowym centrum produkcji szkła stało się Murano – miasteczko zlokalizowane na niewielkiej wyspie.
Leży ona zaledwie 30 minut drogi od sławnej i bogatej już wówczas Wenecji. Rzemieślnicy pragnęli jednak strzec swoich tajemnic, dlatego wybrali na swoją siedzibę mniejszą, spokojną miejscowość. Warto pamiętać, że już w tamtych czasach szkło z Murano uchodziło za towar luksusowy, przynosząc swoim twórcom bogactwo, prestiż, ale niestety również… niewolę. Mistrzowie, znający sekrety produkcji, mieli bowiem absolutny zakaz opuszczania miasta, a niesubordynacja karana była nawet śmiercią.
Wyjątkowe wyroby z Murano
Sztuka produkcji szklanych bibelotów była cierpliwie udoskonalana, a tajemnice wytwarzania przekazywano z pokolenia na pokolenie. Sprawiło to, że w średniowieczu umiejętności Włochów osiągnęły poziom niedostępny dla zwykłych rzemieślników. W XV wieku mistrzowie z Murano opracowali szkło o nazwie „cristallo”, uznawane za najlepsze na świecie. Było ono prawie przezroczyste, co na owe czasy stanowiło niemałe osiągnięcie. Innym, równie sławnym typem było „lattimo” – mleczne szkło wyglądem przypominające porcelanę. Jeszcze dziś możesz nabyć antyki, w których obecne są obie te odmiany. Jeśli uda Ci się wprowadzić je do swoich zbiorów, będą one stanowiły prawdziwą ozdobę Twojej kolekcji.
Współcześni mistrzowie nie ustępują kunsztem swoim poprzednikom i stosują te same metody wytwarzania szkła, jakich używano przed wiekami. Powoduje to, że wyroby z Murano cieszą się niesłabnącą popularnością i dorównują finezją wykonania antycznym poprzednikom sprzed kilkuset lat. Co ciekawe, mimo upływu tak długiego czasu, szczegóły produkcji nadal owiane są tajemnicą. Sekret wytwarzania niektórych kolorów szkła znają tylko pojedyncze osoby w Murano – i nikt poza nimi na całym świecie. Ta wiedza, w połączeniu z doświadczeniem, słynnym włoskim wyczuciem stylu oraz precyzją sprawiają, że ich wyroby stanowią przedmiot zainteresowania wielu kolekcjonerów antyków oraz miłośników sztuki.
Jak rozpoznać szkło z Murano?
Prawdziwi koneserzy nie powinni mieć z tym większych trudności. Jeśli jednak jesteś początkującym kolekcjonerem, warto poznać kilka czynników szczególnych, jakimi wyróżnia się szkło z Murano. Powinno ono wykazywać następujące cechy:
- być wyjątkowo przejrzyste,
- nie posiadać żadnych niedoskonałości: smug, przebarwień, ani zanieczyszczeń,
- nie może być malowane – kolory, jakimi wyróżnia się szkło z Murano, wynikają z technologii jego produkcji, a zatem powstają, zanim stworzone zostanie finalne dzieło.
Zwróć też szczególną uwagę na pęcherzyki powietrza. Dopracowywany przez pokolenia sposób wytwarzania sprawia, że szkło z Murano jest zwykle pozbawione jakichkolwiek bąbelków. Czasami zdarza się jednak, że zamknięcie pojedynczych banieczek powietrza dodaje wyrobowi uroku i wówczas nie jest uznawane za skazę, lecz za atut. Dlatego niekiedy możesz natrafić na antyki lub produkty współczesne, w których zdarzy się pęcherzyk. Niezmiernie istotne jest oczywiście miejsce produkcji. Zgodnie z nazwą, oryginalne szkło powinno powstawać wyłącznie na wyspie Murano, w warsztatach lokalnych rzemieślników.
Podsumowanie
Rzecz jasna, jeśli chcesz być pewien oryginalności produktów, które kupujesz, najlepiej jest nabywać je w sprawdzonych miejscach, np. w internetowych sklepach z antykami. Wierzymy, że teraz, kiedy znasz już historię oraz charakterystykę szkła z Murano, będziesz mógł w pełni docenić przyjemność posiadania wykonanych z niego przedmiotów.