Łazienki w stylu secesyjnym
Zastanawiasz się nad urządzeniem efektownej łazienki w stylu secesyjnym? Chcesz wiedzieć, co zrobić, by umiejętnie połączyć stare przedmioty ze współczesnym wyposażeniem i stworzyć spójną, a zarazem elegancką aranżację? Jeśli nurtują Cię tego rodzaju pytania, zapraszamy do lektury! Dzięki poniższym poradom dowiesz się, czym wyróżniają się antyki zaliczane do nurtu secesyjnego i które z nich powinny znaleźć się w Twojej łazience. Jesteśmy przekonani, że wzorując się na naszych inspiracjach, uzyskasz udaną kompozycję, która będzie dla Ciebie powodem do dumy.
Czym jest styl secesyjny?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto uściślić, co dokładnie kryje się pod pojęciem stylu secesyjnego. Pragnąc urządzić łazienkę w tej stylistyce, powinieneś przecież wiedzieć, czym się ona charakteryzuje i jakie są jej najważniejsze założenia. Dzięki temu łatwo dobierzesz wyposażenie bez zastanawiania się, czy dana szafka, bateria lub antyk wpisują się w ten nurt.
Secesja powstała na przełomie XIX i XX wieku jako symbol nowych czasów i wyraźnego odcięcia się od sztywnych, antycznych reguł oraz skostniałych, ustalonych przez stulecia zasad. Jej najważniejszą ideą jest wzajemne przenikanie się różnych dziedzin sztuki w taki sposób, by powstała spójna, jednolita, a zarazem swobodna forma. W starych przedmiotach utrzymanych w tej stylistyce wyraźnie zaznacza się łączenie działań w zakresie wyposażenia wnętrz, rzemiosła artystycznego, rzeźby oraz grafiki. Oczywiście, w poszczególnych krajach styl ten wyglądał nieco inaczej – mimo to można znaleźć w nich cechy wspólne. Antyki zaliczane do nurtu secesyjnego wyróżniają się następującymi elementami:
- bogatą ornamentyką zawierająca motywy zwierzęce, roślinne lub abstrakcyjne,
- płynnymi, falistymi liniami nawiązującymi do łodyg wijących się pnączy,
- swobodnym układem kompozycyjnym,
- inspiracjami kulturą Wschodu, głównie Japonii,
- asymetrią,
- subtelną kolorystyką.
Zgodnie z założeniami tej stylistki, powyższe cechy są widoczne w niemal każdym starym przedmiocie z tamtej epoki – niezależnie od tego, czy jest to szafka, kinkiet, bateria łazienkowa, czy niewielki, mosiężny haczyk. Sprawia to, że zaaranżowanie wnętrza utrzymanego w tym stylu jest stosunkowo proste, ponieważ poszczególne elementy wystroju współgrają ze sobą, tworząc harmonijną całość, nawet jeśli początkowo nie miały stanowić kompletu.
Twoja secesyjna łazienka
Czym innym jest znać teoretyczne założenia danej stylistyki, a czym innym – przejść do konkretów i znaleźć odpowiednie wyposażenie dla pomieszczenia. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę, zawierającą propozycje starych przedmiotów w stylu secesyjnym. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla Ciebie inspiracją i posłuży Ci do stworzenia własnej aranżacji wnętrza. Jakie antyki powinny znaleźć się w Twojej łazience? Oto nasze pomysły:
- Efektowne mosiężne kinkiety, które będą nie tylko źródłem światła, ale również ciekawą ozdobą wnętrza. Pamiętaj, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu całe pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego wyglądu i ponadczasowej elegancji.
- Szafka wisząca łazienkowa z funkcjonalnymi półkami i lustrem. Jeśli umieścisz ją nad umywalką, zdefiniuje charakter wnętrza, a zarazem będzie pierwszą rzeczą, na jaką zwrócą uwagę Twoi domownicy i goście.
- Stylowe mosiężne haczyki zdobione kwiatowymi ornamentami, pełniącymi funkcje dekoracyjne i praktyczne.
- Mosiężna bateria łazienkowa – jej oryginalny kształt nada całemu wnętrzu niepowtarzalnego szyku i elegancji, a także sprawi, że codzienna kąpiel będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.
Szukasz secesyjnych antyków? Sprawdź, co przygotowaliśmy!
Urządzenie łazienki utrzymanej w stylistyce secesyjnej wcale nie jest trudnym zadaniem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym inspiracjom łatwo się z nim uporasz i stworzysz udaną aranżację. Jeśli szukasz efektownych, starych przedmiotów, które możesz wykorzystać do tego celu, sprawdź naszą ofertę. Jesteśmy pewni, że znajdziesz w niej antyki, które pokochasz! Dzięki nim Twoja łazienka nabierze niepowtarzalnego blasku i uroku, a Ty będziesz mógł z przyjemnością zażywać w niej relaksu, ciesząc się efektami swoich starań.