Szkoła malarska Cusquena z Peru
Interesują Cię obrazy antyczne lub inne stare przedmioty związane ze szkołą kuzkeńską? Pragniesz włączyć je do swoich zbiorów i chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich walorów oraz charakterystyki? Jeśli tak, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Dzięki lekturze pogłębisz swoją wiedzę oraz zdobędziesz rzetelne informacje!
Szkoła kuzkeńska – co warto o niej wiedzieć?
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to nurt malarski, którego główni przedstawiciele tworzyli swoje dzieła w rejonie Cuzco od XVI do XVIII wieku. Specyfika tego miejsca wywarła silny wpływ na artystów, stając się dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji. Widać to wyraźnie zarówno w kolorystyce starych obrazów ze szkoły kuzkeńskiej, jak i w pojawiających się tam elementach lokalnej kultury i przyrody.
Warto jednak pamiętać, że malarze, którzy na początku tworzyli ten nurt, byli z pochodzenia Europejczykami. Przynieśli ze sobą ze starego kontynentu własne przyzwyczajenia, ulubione motywy oraz sposoby realizowania obrazów. Sprawiło to, że najważniejszą cechą, jaką wyróżnia się szkoła kuzkeńska, jest łączenie europejskich tematów oraz technik z barwną kulturą ludów Ameryki Południowej. Dzięki temu w malowidłach antycznych utrzymanych w tym nurcie można znaleźć następujące elementy:
- szkołę niderlandzką,
- wpływy hiszpańskie,
- czynniki typowe dla włoskiego manieryzmu.
Wszystkie te kwestie niejako nałożyły się na sztukę południowoamerykańskich Metysów i Indian, tworząc unikalną mieszankę, jaka zachwyca aż do dzisiaj. Warto podkreślić, że kolejnym etapem rozwoju szkoły kuzkeńskiej była twórczość lokalnych artystów, inspirowana tym, co przywieźli ze sobą Europejczycy.
Najważniejsze elementy szkoły kuzkeńskiej
Rzeczą charakterystyczną dla tego nurtu jest łączenie motywów europejskich z tymi typowymi dla Ameryki Południowej. Jak to wygląda w praktyce? Stare obrazy utrzymane w stylistyce szkoły kuzkeńskiej charakteryzują się następującymi cechami:
- ściśle określoną tematyką – jest ona związana z postaciami biblijnymi. Najczęściej pojawiają się figuratywne wizerunki Matki Bożej oraz świętych,
- spłaszczeniem perspektywy,
- „ubieraniem” postaci biblijnych w stroje typowe dla Indian,
- stosowaniem żywych kolorów i jaskrawych plam barwnych,
- umieszczeniem w scenach biblijnych roślin i zwierząt właściwych dla Ameryki Południowej. Przykładowo, w katedrze w Cuzco w scenie Ostatniej Wieczerzy zamiast baranka ofiarnego na stole znajduje się świnka morska.
Jak kupować obrazy ze szkoły kuzkeńskiej?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że najważniejszym czynnikiem tego nurtu było przenikanie kultur oraz wzajemne inspirowanie się dziełami innych artystów. Jeśli przypadły Ci do gustu stare obrazy nawiązujące do szkoły kuzkeńskiej i chcesz włączyć je do swojej kolekcji, skorzystaj z naszych inspiracji. Przykłady malowideł i innych antycznych przedmiotów związanych z tym nurtem znajdziesz poniżej:
- Kolorowana litografia przedstawiająca św. Jerzego na koniu – malowidło ukazuje świętego jako rycerza zabijającego smoka.
- Efektowna, antyczna taca z wizerunkiem nieznanej świętej, łącząca w sobie walory użytkowe i artystyczne – mocne kolory, jaskrawe połączenia oraz niesamowity klimat, w jakim utrzymane jest to dzieło, sprawiają, że może być ozdobą każdej kolekcji.
- Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem – jest to ręcznie malowana płaskorzeźba wykonana ze stiuku, będącego szlachetną odmianą gipsu.
Związane z tym nurtem antyczne obrazy i inne antyki mają swój niepowtarzalny urok, obok którego nie da się przejść obojętnie. Dzięki naszym poradom będzie Ci łatwo rozpoznać i docenić ich niezwykłą stylistykę.
Szkoła kuzkeńska na wyciągnięcie ręki!
Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto kupować tego rodzaju przedmioty, sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz tam propozycje, które przypadną Ci do gustu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nabywania starych obrazów lub samej szkoły kuzkeńskiej, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci w znalezieniu odpowiednich dzieł sztuki.